Leonka se narodila jako téměř zdravá holčička, jediné, co ji trápilo, byl vezikoureterální reflux, při kterém se moč vrací zpět do ledvin. Bohužel si tělo na zajišťovací antibiotickou léčbu vytvářelo rezistenci a záněty se vracely, z toho důvodu byla nutná operace. Naštěstí Leonka pokaždé před operací onemocněla. K tomu, proč to bylo štěstí, se dostaneme v další části příběhu.

Leonka trávila v nemocnici tolik času, že zde dokonce začala dělat i první krůčky. A právě tehdy se její mamince Táně začalo zdát, že Leončina chůze není úplně standardní. Dvě na sobě nezávislá ortopedická vyšetření jí dala za pravdu a na základě genetických vyšetření byla Leonce diagnostikována kongenitální myotonie Thomsen Becker. Jedná se o velmi vzácnou (v ČR třetí dětský pacient) svalovou dystrofii, při které Leonce neustále tuhnou svaly a dochazí tím např. k nekontrolovaným pádům při chůzi. V souvislosti s onemocněním má také Leonka problémy s polykáním, není schopná konzumovat tuhou stravu. V současné době neexistuje žádná speciální rehabilitace pro tento druh onemocnění.

Dalším vyšetřením byla u Leonky zjištěna také maligní hypertermie, což je onemocnění, při němž může být pacient uveden do narkózy jen v život ohrožujících případech. Před samotnou operací musely být Leonce podány speciální léky a nemohla být ani premedikována. Navíc musel být, pro případ komplikací, připravený protilék. Pokud by doktoři operovali Leonku předtím, než se zjistilo toto onemocnění, mohlo to dopadnout tragicky. Statisticky přežije pouze 10% osob, u který se hypertermie projeví.

V poslední době se u Leonky objevila srdeční arytmie a již od mala se také potýká s mikrocefalií, kdy nosí, jako téměř pětiletá, čepičky pro děti do 9 měsíců.

I přes svůj handicap je Leonka nesmírně chytrá holčička a neskutečný živel, který občas dává pořádně zabrat jak rodičům, tak dvěma starším sestrám. Právě z důvodu početné rodiny a  speciálního zdravotnického kočárku pro Leonku, by Liškovi potřebovali větší vůz, se kterým budou moci s Leonkou bez problémů cestovat do školky, lázní apod. Jejich oficiální žádost bohužel Úřad práce zamítl, proto by byl výtěžek letošní akce použit právě na nákup vozidla, které by jim všem ulehčilo život.